DROGI RODZICU!
            
Pójście do przedszkola to wielkie wyzwanie dla twojego dziecka. Wiele zmieni się w jego życiu – nowe miejsce, nowe osoby, nowy plan dnia… Kilkulatek potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowych warunków, szczególnie jeśli pójdzie do przedszkola po raz pierwszy, ale także jeśli wraca do niego po wakacyjnej przerwie. Jak możesz mu pomóc?
1. Rozmawiaj z dzieckiem o przedszkolu.
Spróbuj zachęcić swojego malucha np. „Już niedługo zaprowadzę cię do kolorowego miejsca, gdzie będzie wiele ciekawych zabawek i będziesz mógł bawić się z innymi dziećmi”. Pamiętajmy, by nasze opowieści nie były przesadzone, aby maluch nie przeżył rozczarowania, nie obiecujmy rzeczy nierealnych.
Pamiętajmy, by nie straszyć dziecka przedszkolem. (np. „Zobaczysz, panie w przedszkolu nauczą cię dyscypliny”) Przedszkole ma być dla dziecka ciekawym doświadczeniem, a nie karą. Spróbujmy nastawić malucha pozytywnie, a okres adaptacji będzie łatwiejszy dla całej rodziny.
Możesz poczytać swojemu dziecku książeczki, które opowiadają o przedszkolu, a nawet pobawić się z nim w przedszkole.
Jeśli sama/sam masz miłe wspomnienia z okresu przedszkola, opowiedz o nich. Może masz nawet zdjęcia z tego okresu? Jeśli jednak nie chodziłaś/chodziłeś do przedszkola lub nie wspominasz tego dobrze, pamiętaj – z Twoim dzieckiem może być zupełnie inaczej! Postaramy się, by czuło się u nas jak najlepiej i polubiło nasze przedszkole.
Ważne jest to, jakie nastawienie do przedszkola mają rodzice. Dziecko może wyczuć Wasze obawy, jeśli je macie, lepiej nie rozmawiać o nich w jego obecności. Nie traktujcie przedszkola jak „zła koniecznego”. To przecież miejsce stworzone właśnie z myślą o dzieciach! Wasza pociecha będzie mogła tutaj spotkać rówieśników i zaprzyjaźnić się z nimi, nauczy się wesołych piosenek i wierszyków, dowie się wielu ciekawych rzeczy!

2. Zorientuj się czy w Twojej okolicy są inne dzieci, które będą chodzić do tego samego przedszkola. Może uda się poznać z nimi Twojego malucha i we wrześniu będzie już miał w nowym miejscu kolegę lub koleżankę.

3. Możesz wspólnie z dzieckiem wybrać się na zakupy po rzeczy, które będą mu potrzebne w przedszkolu (buty na zmianę, szczoteczka do zębów). Uważaj jednak, by nie stało się to formą „łapówki” („Jeśli pójdziesz grzecznie do przedszkola, to dostaniesz, co tylko będziesz chciał”), a jedynie dodatkową atrakcją.

4. Poćwicz z dzieckiem samodzielne ubieranie się, mycie rąk, zębów, jedzenie. Trening może mu pomóc lepiej radzić sobie we wrześniu. Ale spokojnie, nic na siłę. Zbyt intensywne ćwiczenia i wymagania powyżej możliwości dziecka mogą je zniechęcić i sfrustrować. W razie trudności panie w przedszkolu mogą pomóc i będą wspierać naukę samodzielności.

5. Pierwszy dzień spędzony w przedszkolu może być obchodzony w rodzinie jak święto. Pamiętajmy jednak znowu, że nie chodzi o to, by „przekupić” prezentami, ale by razem cieszyć się z nadejścia nowego etapu w życiu dziecka i tworzyć pozytywne skojarzenia.

6. Gdy będziesz zaprowadzać dziecko do przedszkola, spróbuj nie ukazywać mu swoich obaw. Jeśli zobaczy, że mama czy tata jest zmartwiona/y, trudniej będzie mu się rozstać.

7. Ustal z dzieckiem wyraźne ramy pobytu w przedszkolu. Rano pożegnaj się z nim. Lepiej nie wychodzić po kryjomu, gdyż dziecko może się wystraszyć i później bać się, że rodzice nieoczekiwanie znikną. Powiedz mu, kiedy po niego przyjdziesz w sposób, który będzie dla niego zrozumiały (np. zamiast powiedzieć „o trzeciej”, powiedz „po podwieczorku”). Dotrzymuj słowa i odbieraj dziecko o ustalonej porze. Dzięki temu będzie się czuło bezpieczniej, bo będzie ufało, że przyjdziesz zgodnie z umową.

8. Można stopniowo wydłużać czas, jaki dziecko spędza w przedszkolu, w miarę, jak będzie się przyzwyczajać do nowego miejsca.

9. Do przedszkola maluch może zabrać swoją ulubioną zabawkę. Z nią może się czuć pewniej.

PRZEDSZKOLE NUTKI ZAPRASZA !

Aby ograniczyć do minimum stres związany z początkowym rozstaniem z rodzicami, przed przyjęciem dziecka do przedszkola zapraszamy na zajęcia adaptacyjne. Polegają one na prezentacji działalności placówki oraz czynnym udziale przyszłych przedszkolaków wraz z rodzicami we wspólnych ćwiczeniach, zabawach i zajęciach. Bliższe szczegóły dotyczące terminu należy uzgodnić telefonicznie lub mailowo.

Zajęcia adaptacyjne organizujemy w ciągu całego roku przedszkolnego. Jesteśmy na tyle elastyczni, że długość okresu adaptacyjnego dopasowujemy do indywidualnych potrzeb dziecka. Zależy nam aby każde dziecko przeszło przez niego w sposób jak najmniej bolesny.